EU
Repertuar Kup bilet

Instytucje z Trójmiasta i Pomorza jednoczą siły na rzecz ochrony środowiska naturalnego

Instytucje z Trójmiasta i Pomorza jednoczą siły na rzecz ochrony środowiska naturalnego

Powstała otwarta i partnerska sieć współpracy na rzecz zielonych rozwiązań w instytucjach z obszaru kultury, edukacji i nauki z Trójmiasta oraz Pomorza. List intencyjny podpisało 21 podmiotów, ale inicjatywa ma charakter otwarty. Dokument sygnowany 8 maja 2024 roku jest konsekwencją rocznej wymiany doświadczeń pomiędzy instytucjami. 


– Nasza sieć jest otwarta i partnerska – zgodnie podkreślają inicjatorzy przedsięwzięcia, Marta Szadowiak z Goyki 3 Art Inkubatora i Bartosz Rief z Europejskiego Centrum Solidarności. – Zapraszamy do dołączania do nas przedstawicieli i przedstawicielki instytucji i organizacji działających w obszarze kultury, edukacji i nauki w Trójmieście oraz na Pomorzu. 

Oprócz wzajemnej edukacji, sieć będzie wspierać tworzenie zielonych rozwiązań w zakresie organizacji wydarzeń, proekologiczny model funkcjonowania instytucji oraz organizację wspólnych działań programowych. Efektem współpracy, oprócz pomocy we wprowadzaniu zmian wewnątrz instytucji, będzie budowanie świadomości społecznej na temat wpływu człowieka na wspólne dziedzictwo naturalne i angażowanie społeczności do współpracy na rzecz zielonych zmian.


Grupa inicjująca zielone działania w instytucjach kultury, edukacji i nauki spotyka się od roku. Poszczególne podmioty już teraz mają na swoim koncie realne doświadczenia, w takich obszarach jak np. wdrażanie zielonych procedur, wprowadzanie zrównoważonej promocji, stosowanie zielonych rozwiązań przy organizacji wystaw czy festiwali, prowadzenie zielonej edukacji, a nawet szacowanie kosztu środowiskowego wydarzenia.


List intencyjny podpisali przedstawiciele i przedstawicielki następujących instytucji (kolejność alfabetyczna): 

Bałtycka Agencja Artystyczna BART

Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni

Centrum Sztuki Galeria EL

Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA

Europejskie Centrum Solidarności

Gdańska Galeria Miejska

Gdański Archipelag Kultury 

Gdański Teatr Szekspirowski

Gdyńskie Centrum Filmowe

Gdyńskie Centrum Kultury

Goyki 3 Art Inkubator

Hevelianum

Instytut Kultury Miejskiej

Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni

Miejski Teatr Miniatura

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Muzeum Gdańska

Muzeum Narodowe w Gdańsku

Nadbałtyckie Centrum Kultury

Opera Bałtycka w Gdańsku

Pomorski Park Naukowo – Technologiczny Gdynia


Dołącz do grupy na FB „Zielone Instytucje Trójmiasta i Pomorza”