zamknij

Spotkanie organizacyjne szkoły tańca Bałtyckiego Teatru Tańca

08-09-2015

 Informujemy, iż zebranie organizacyjne i zapisy do szkoły tańca Bałtyckiego Teatru Tańca odbędą się 21 września (poniedziałek) w budynku Opery Bałtyckiej (wejście od ul. Towarowej) w dużej sali baletowej, grupy dziecięce i młodzieżowe o godz. 17:30 oraz dorośli o godz. 18:00.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

 

zamknij
drukuj

prelekcja sceniczna Jerzego Snakowskiego

Opera? Si!, edycja szósta, sezon 2013/2014

Bohaterem szóstego sezonu Opera? Si!, cyklu prelekcji popularyzujących operę, będzie… kalendarz. Kalendarz pełen rocznic, jubileuszy, świąt, pór roku, okazji do wspomnień i celebracji. Ale to oczywiście tylko pretekst do znacznie głębszej refleksji - o miejscu opery w dzisiejszym świecie. Czy jest komuś potrzebna? Czy służyć ma ucieczce od rzeczywistości czy wręcz przeciwnie – ma ją nam przybliżać? Jaki jest status tych, którzy ją tworzą? Co ją czeka?
 
Opera? Si! to prelekcje dalekie od akademickiego wykładu. Mają formę scenicznego show wypełnionego rozmowami, muzyką wykonywaną na żywo, nagraniami, poważną refleksją, anegdotami i żartami. Adresowane są do wszystkich, którzy weekendowe południa wolą spędzić w towarzystwie ludzi poszukujących, poszerzających swe horyzonty, ambitnych, z otwartymi umysłami, niż na zakupach czy przed telewizorem. To świetna forma edukacji i rozrywki – zarówno dla melomanów, jak i dla operowych laików.
 
Niezmiennie jej autorem i prowadzącym jest Jerzy Snakowski.
 
 
Spotkania z cyklu Opera? Si! przeznaczone dla osób powyżej 16 roku życia.

 
W sezonie 2013/2014 spotkania odbędą się:

7 września |sobota| 12:00
 
Zaczynamy! czyli Zapowiedź sezonu

Przed nami bogaty w wydarzenia sezon artystyczny w Operze Bałtyckiej. Chcemy opowiedzieć Państwu o tych najważniejszych, pochwalić się najnowszymi  sukcesami, przedstawić artystów, którzy pojawią się na gdańskiej scenie i pomarzyć o Nowej Bałtyckiej.
 

12 października |sobota| 12:00
 
Co w operze piszczy czyli Jak słuchać muzyki

1 października przypada Dzień Muzyki. Czym jest dziś muzyka? Czy nie jest jej za dużo? Czy zwracamy na nią uwagę? Czy ją rozumiemy? I – czy ją słyszymy?
 

30 listopada |sobota| 12:00
 
Operowe dziwactwa czyli Na pohybel listopadowi

„Każdy teatr jest domem wariatów. Ale opera jest oddziałem dla nieuleczalnych”. Tak, opera ma swoje dziwactwa. Tak, zdrowy rozsądek jest jej obcy. Ale czy to nie właśnie dzięki temu może ona powiedzieć najwięcej o naszej szalonej współczesności? Różnorodna, zwariowana, kolorowa tym razem niech stanie się antidotum na listopadową szarugę.
 

21 grudnia |sobota| 12:00
 
Jest taki dzień czyli Urodziny Marii C.

Jej kariera wyznaczyła epokę nowożytną w dziejach opery. Z jednej strony była barwną divą z dawnej epoki – kapryśną, piękną, ekstrawagancką. Z drugiej - pokazała, że operę należy traktować serio, że prawdziwy artysta nie popisuje się w niej, ale mówi o czymś istotnym do publiczności. Kim są dzisiejsze śpiewaczki, następczynie Marii Callas?
 
 
25 stycznia |sobota| 12:00
 
Pierwszy raz 
 
Początek roku to noworoczne postanowienia. Gdy jedni obiecują sobie, że będą częściej chodzić do opery, innym nie przychodzi do głowy, że coś takiego można zrobić. Jak zachęcić do odwiedzenia opery? Jaki powinien być ten pierwszy raz? Jaką operę wybrać? Które opery są najpopularniejsze i najczęściej wystawiane? Tym razem głównym bohaterem prelekcji Jerzego Snakowskiego będzie Numer 1. Wystąpią śpiewacy: Anna Mikołajczyk, Magdalena Chmielecka, Paweł Skałuba, Barłomiej Misuda, Tomasz Rak, wykonując arie i duety z Traviaty, Czarodziejskiego fletu, Carmen, Księżniczki czardasza i Cyrulika sewilskiego.
 
 
15 lutego |sobota| 12:00

Kocham operę – jak to łatwo powiedzieć


Wszyscy kochamy operę, ale nie każdy z nas jest tego świadomy. Jeśli jeszcze nie wiemy, że ją kochamy, to jest to wina licznych stereotypów. W nieco ponad godzinę udowodnimy między innymi, że opery wcale nie są za długie, że można je zrozumieć i że nie wszystkie śpiewaczki mają nadwagę, a jeśli nawet mają, to co z tego. Ze stereotypami walczyć będą śpiewacy: Julia Iwaszkiewicz i Aleksander Kunach, a także prowadzący  - Jerzy Snakowski. Usłyszymy arie Verdiego, Mozarta, Rossiniego, Offenbacha i Straussa. Po tym spotkaniu nie pozostanie nic innego, jak pokochać operę i jak najczęściej odwiedzać Operę Bałtycką.
 
 
29 marca |sobota| 12:00
 
Czy opera jest teatrem?
 
Czy opera jest teatrem? Czy baryton służy tylko do śpiewania? Co dla nas jest najważniejsze w operze – piękne głosy, śliczne melodie, świetny dyrygent, funkcjonalna scenografia?  I co obchodzą nas operowe hrabiny i ich zagmatwane niczym brazylijska telenowela dzieje? Opera? Si!, Jerzy Snakowski i jego goście tym razem dokładniej przyjrzą się teatralnej naturze opery. A pretekstem do tego będzie Międzynarodowy Dzień Teatru.
 
 
26 kwietnia |sobota| 12:00

W kwietniowym, wiosennym odcinku Opera? Si! opowiemy o wszystkim, co nowe, świeże i młode. Będzie mowa o współczesnych operach i nowoczesnych inscenizacjach dzieł uznanych za klasykę. Ze scenografem Hanną Szymczak, zastanowimy się dlaczego dziś w operze nie ma realistycznych dekoracji. Poznamy także tych, których niedawny debiut zachwycił środowisko muzyczne, i co z tego wynikło. Soliści: Anna Mikołajczyk, Marcelina Beucher, Hubert Walawski i Tomasz Rak wykonają arie z oper Mozarta, Pucciniego, Żeleńskiego i Leoncavalla.
 

 

14 czerwca |sobota| 12:00
 
Koniec sezonu to doskonały moment na podsumowanie. A jest co wspominać ostatni rok, był bardzo udany dla Opery Bałtyckiej. Przypomnimy zatem nasze największe sukcesy. Pokażemy także, jak można spędzić wakacje nie tracąc kontaktu z operą i co włożyć do operowej walizki. Utwory Czajkowskiego, Delibesa, Wagnera, Gounoda i Becka usłyszymy w wykonaniu Katarzyny Hołysz, Katarzyny Dondalskiej, Szymona Kobylińskiego, Szczepana Polewskiego i Doroty Artykiewicz-Skrli.

 

bilety / informacja / rezerwacja: Biuro Obsługi Widzów
tel. 58 763 49 06, 58 763 49 12/13 w. 344, 342
 
bilety: normalne 15 zł, ulgowe 10 zł