zamknij

Spotkanie organizacyjne szkoły tańca Bałtyckiego Teatru Tańca

08-09-2015

 Informujemy, iż zebranie organizacyjne i zapisy do szkoły tańca Bałtyckiego Teatru Tańca odbędą się 21 września (poniedziałek) w budynku Opery Bałtyckiej (wejście od ul. Towarowej) w dużej sali baletowej, grupy dziecięce i młodzieżowe o godz. 17:30 oraz dorośli o godz. 18:00.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

 

zamknij
drukuj

prelekcja sceniczna Jerzego Snakowskiego

Opera? Si!, edycja piąta, sezon 2012/2013

Opera? Si! to prelekcje dalekie od akademickiego wykładu. Mają formę scenicznego show wypełnionego rozmowami, muzyką wykonywaną na żywo, nagraniami, poważną refleksją, anegdotami i żartami. Adresowane są do wszystkich, którzy niedzielne południa wolą spędzić w towarzystwie ludzi poszukujących, poszerzających swe horyzonty, ambitnych, z otwartymi umysłami, niż na zakupach czy przed telewizorem. To świetna forma  edukacji i rozrywki – zarówno dla melomanów, jak i dla operowych laików.  Zapraszamy uczniów, maturzystów, studentów, emerytów, wielbicieli teatru, muzyki, sztuki i życia.

 

21 października | niedziela | 12:00

Tym razem Opera?Si! doszukiwać się będzie opery... wszędzie. Udowodnimy, że jest ona powszechnie obecna w naszej codzienności. Często nawet nie wiemy, że z nią obcujemy. Jerzemu Snakowskiemu, autorowi i prowadzącemu cykl, towarzyszyć będą tym razem Anna Fabrello (sopran) i Aleksander Kunach (tenor), a  przy fortepianie Liana Korunna. W ich wykonaniu, a także z nagrań, usłyszymy muzykę Verdiego, Wagnera, Gershwina i innych.
 
 
18 listopada | niedziela | 12:00
 
Historia opery w 80 minut.
 
 
16 grudnia| niedziela | 12:00
 
Ktoś powiedział, że teatr dramatyczny to nieco gorszy typ teatru, bo odebrano mu muzykę. Czy to oznacza, że teatr operowy to twór doskonały? W tym sezonie staramy się udowodnić, że opera to nie koncert w kostiumach, ale najwspanialsza forma teatralna. Tym razem w centrum naszego zainteresowania stanie śpiewak. Kim jest? Narzędziem w rękach reżyserów i dyrygentów? Gwiazdą przyciągającą tłumy? Czy dziś to ten sam zawód co dwieście lat temu? Jak to jest być zależnym od dwóch maleńkich mięśni - strun głosowych? Nad tymi i innymi kwestiami zastanawiać się będzie Jerzy Snakowski i jego goście – Ewelina Wojciechowska i Tomasz Rak. Wspólnie z Aleksandrą Sznajdrowicz (harfa), Tadeuszem Samerkiem (wiolonczela) i Lianą Korunną (fortepian) wykonają arie Rossiniego, Verdiego, Moniuszki, Wagnera, Giordana i Masseneta. Do tego sylwetki gwiazd światowych scen, które po prostu trzeba znać, duża dawka wiedzy, refleksji i humoru.
 
 
13 stycznia | niedziela | 12:00
 
Skąd się biorą opery?
Jak to się dzieje, że powstaje opera? Kto jej potrzebuje i do czego? Najpierw tekst czy muzyka? A gdy już powstanie - co dalej? Co ma zrobić kompozytor z napisaną partyturą? Kto mu zapłaci? Przez ile rąk musi przejść utwór, by zaistnieć na scenie? Dlaczego to samo dzieło w jednym teatrze wygląda tak, a w drugim inaczej? Kto decyduje o tym, co i jak zostanie przedstawione widzom? Oto pytania jakie podczas kolejnego spotkania w ramach cyklu Opera? Si! zada sobie i swoim gościom Jerzy Snakowski. A będą nimi m.in. Andrzej Chyra i Marek Weiss – twórcy najnowszych spektakli Opery Bałtyckiej. 

 
10 lutego | niedziela | 12:00
 
Opera w Polsce - jak się tu znalazła ta urocza Włoszka i jak sobie radzi w surowym polskim klimacie? Dlaczego nie Chopin, a dlaczego przede wszystkim Moniuszko? A jeśli nie Moniuszko to kto? Przedstawimy także polskich śpiewaków, którzy zachwycili i zachwycają świat. Wystąpią Aleksandra Buczek, Anna Fabrello, Daniel Borowski, Liana Krasyun-Korunna oraz Halina Jastrzębska, a w ich wykonaniu muzyka Moniuszki, Szymanowskiego oraz rzadko wykonywanych kompozytorów: Żeleńskiego, Różyckiego i Poniatowskiego.
 
 
Kolejne spotkania:
24 marca| niedziela | 12:00
28 kwietnia| niedziela | 12:00
19 maja| niedziela | 12:00
 

 

bilety / informacja / rezerwacja: Biuro Obsługi Widzów
tel. 58 763 49 06, 58 763 49 12/13 w. 344, 342
 
bilety: normalne 12 zł, ulgowe 8 zł
Bilet za 5 zł dla osób posiadających bilet na dowolny spektakl odbywający się
w tym samym miesiącu co prelekcja.