zamknij

Spotkanie organizacyjne szkoły tańca Bałtyckiego Teatru Tańca

08-09-2015

 Informujemy, iż zebranie organizacyjne i zapisy do szkoły tańca Bałtyckiego Teatru Tańca odbędą się 21 września (poniedziałek) w budynku Opery Bałtyckiej (wejście od ul. Towarowej) w dużej sali baletowej, grupy dziecięce i młodzieżowe o godz. 17:30 oraz dorośli o godz. 18:00.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

 

zamknij
drukuj

Nowa Bałtycka


Kilka słów od Przewodniczącego Komitetu

Janusz Rachoń
(profesor Politechniki Gdańskiej, senator RP;
przewodniczący Społecznego Komitetu Wsparcia Budowy Opery Bałtyckiej):

W dniu 29 kwietnia 2011 r. zebrał się na swym pierwszym spotkaniu Społeczny Komitet Wsparcia Budowy Opery Bałtyckiej  (...) Ponadto w spotkaniu wzięli udział: marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk; Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz; Dyrektora Departamentu Kultury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego Władysław Zawistowski oraz Anna Czekanowicz - dyrektor Biura Prezydenta Miasta Gdańska ds. Kultury.

Społeczny Komitet Wsparcia Budowy Opery Bałtyckiej podczas swojego pierwszego posiedzenia wybrał na swego przewodniczącego Senatora RP prof. Janusza Rachonia a obowiązki Sekretarza Komitetu powierzył Pani Danucie Grochowskiej.

Początki działalności Państwowej Opery Bałtyckiej sięgają roku 1949, kiedy to za sprawą Iwo Galla powstaje Studio Muzyczno-Dramatyczne. Pierwszą premierą była – Halka Stanisława Moniuszki. Jesienią tego samego roku przy Filharmonii Bałtyckiej powstało już kierowane przez Zygmunta Latoszewskiego, Studio Operowe. 28 czerwca 1950 r. ma miejsce pierwsza premiera studia Operowego, uważana za początek historii Opery Bałtyckiej - Eugeniusz Oniegin Czajkowskiego. Tak powstała - Państwowa Opera i Filharmonia Bałtycka i trwała do 1993 roku. W roku 1994 następuje rozdzielenie Opery i Filharmonii, które stają się samodzielnymi instytucjami.

(...) Państwowa Opera Bałtycka od przeszło 60-ciu lat pracuje w zaadaptowanym budynku z początku XX wieku, który był wielokrotnie przebudowywany i remontowany. Sąsiedztwo linii tramwajowych, kolejowych oraz Szybkiej Kolei Miejskiej oraz brak zaplecza technicznego (warsztaty budowy dekoracji zostały rozebrane przy okazji budowy Multikina) nie stwarzają dogodnych warunków do pracy tej tak zasłużonej placówki kulturalnej.

Społeczny Komitet Wsparcia Budowy Opery Bałtyckiej jest głęboko przekonany, że najwyższy czas aby Metropolia Trójmiejska miała teatr operowy z prawdziwego zdarzenia, na miarę XXI wieku, który swoją architekturą, położeniem oraz repertuarem przyciągał będzie melomanów z całego świata.

 

Źródło: www.rachon.senat.pl/index.php