zamknij

Spotkanie organizacyjne szkoły tańca Bałtyckiego Teatru Tańca

08-09-2015

 Informujemy, iż zebranie organizacyjne i zapisy do szkoły tańca Bałtyckiego Teatru Tańca odbędą się 21 września (poniedziałek) w budynku Opery Bałtyckiej (wejście od ul. Towarowej) w dużej sali baletowej, grupy dziecięce i młodzieżowe o godz. 17:30 oraz dorośli o godz. 18:00.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

 

zamknij
drukuj

Ludzie


Soliści śpiewacy

Tatiana Hempel

sopran

Urodziła się Lipsku (Niemcy). Swoje zainteresowania polską tradycją oraz językiem polskim potrafiła połączyć z rodzimą kulturą i niemiecką edukacją. Jest klasycznym przykładem artysty wychowanego i wykształconego dwujęzycznie i dwukulturowo. Swoją edukację muzyczną rozpoczęła, ucząc się śpiewu w Szkole Muzycznej im. J. S. Bacha w klasie prof. Renaty Hoffman. Jednocześnie pobierała lekcje gry na fortepianie.

Po ukończeniu nauki w Lipsku otrzymała stypendium polskiego Ministerstwa Kultury i rozpoczęła studia w warszawskiej Akademii Muzycznej im .F.Chopina w klasie prof. Urszuli Trawińskiej-Moroz. Dyplom tej uczelni otrzymała w 1995 roku. Już w czasie studiów rozpoczęła swoją karierę wokalną współpracując z różnymi zespołami operowymi w Polsce, wykonując m.in. partię Arseny w Baronie cygańskim.

W 1996 roku rozpoczęła współpracę z Warszawska Operą Kameralną gdzie z powodzeniem wykonuje główne partie mozartowskie:  m. in. Królowej Nocy w Czarodziejskim flecie, Konstancji w Uprowadzeniu z Seraju, Hrabiny w Weselu Figara oraz  Zerliny i Donny Elviry w Don Giovannim. Partię Zerliny śpiewała również w Berlinie w znanej produkcji Don Giovanniego w reżyserii Katariny Thalbach.

Do szerokiego repertuaru operowego artystki należą również partie Fanny w La cambiale di matrimonio, Ninetta w Sroce złodziejce jak również tytułowa rola w Semiramidzie Rossiniego. W maju 2007 na zaproszenie Teatro Villamarta w Jerez de la Frontera Tatiana artystka zaśpiewała partię Królowej Nocy. Na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej kreowała również rolę Tatiany w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego pod batutą Sergieja Stadlera  oraz Agaty w Wolnym strzelcu Webera pod dyrekcją Tadeusza Strugały. Posiada szeroki repertuar kantatowo-oratoryjny zawierający dzieła muzyczne od baroku do muzyki współczesnej.

Na swoim koncie ma występy zagraniczne na scenach m. in. Niemiec, Szwajcarii, Francji, Hiszpanii i Japonii. W listopadzie i grudniu 2010 roku, podczas swojego już czwartego japońskiego tournée, śpiewała z wielkim sukcesem swoją koronną partię Królowej Nocy oraz Agatę z Wolnego strzelca

W ostatnim  sezonie artystka wystąpiła m. in. we współczesnej operze B. Matuszczak Quo vadis oraz na Festiwalu im. A. Didura w Sanoku. Koncert pieśni i arii operowych, który wykonała tam wspólnie z Wojciechem Gierlachem oraz Robertem Gierlachem został wybrany w plebiscycie „Tygodnika Sanockiego” wydarzeniem muzycznym roku.. Artystka wystąpi tam ponownie w przyszłym sezonie jako Hrabina w Weselu Figara Mozarta.

Tatiana Hempel ma również w planach występy na Festiwalu „Musica Sacromontana” w Gostyniu w partii Małgorzaty w Fauście Radziwiłła