zamknij

Spotkanie organizacyjne szkoły tańca Bałtyckiego Teatru Tańca

08-09-2015

 Informujemy, iż zebranie organizacyjne i zapisy do szkoły tańca Bałtyckiego Teatru Tańca odbędą się 21 września (poniedziałek) w budynku Opery Bałtyckiej (wejście od ul. Towarowej) w dużej sali baletowej, grupy dziecięce i młodzieżowe o godz. 17:30 oraz dorośli o godz. 18:00.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

 

zamknij
drukuj

Ludzie


Scenografowie

James Macnamara

scenograf

Jeden z wiodących południowoafrykańskich scenografów i projektantów przestrzeni. Pracuje na wielu płaszczyznach, odnosząc sukcesy w teatrze dramatycznym oraz operowym w kraju oraz na arenie międzynarodowej, projektując narodowe i międzynarodowe wydarzenia oraz zmiany przestrzenne istniejących obiektów.
 
Do jego ostatnich prac zalicza się wysoce popularna realizacja musicalu Starlight Express (Joburg Threatre) oraz realizacje: Pocałunku (St. Louis Opera), Czarodziejskiego fletu (Chicago Opera Theatre), Marii dla Wexford Festival Opera, musicalu Evita (Montecasino Theatre, Johannesburg), nowojorskiej wersji londyńskiej inscenizacji Lingua Franca Petera Nicholsa (w ramach Brits Off Broadway), ceremonii otwarcia i zamknięcia Pucharu Świata w Johannesburgu oraz ceremonie otwarcia i zamknięcia dla AFCON (Soccer City).
 
Poprzez lata swej kariery James projektował scenografie, kostiumy oraz światło dla licznych produkcji w RPA, między innymi dla wysokobudżetowych musicali (The Budy Holly Story, Retutn to the Forbidden Planet, The Fantastic) oraz oper (Łucja z Lamermooru, Rycerskość wieśniacza oraz Pajace). Jako scenograf operowy zadebiutował cieszącą się uznaniem krytyki produkcją Pocałunku dla Wexford Festival Opera. Był scenografem-rezydentem Teatru Narodowego w Pretorii aż do jego zamknięcia w 1996 roku.
 
Został nagrodzony prestiżowym Stypendium Hanekoma w 1992 za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru. W tym samym roku jego scenografia Romea i Julii otrzymała Vita Award za Najlepszą Scenografię, a Return to the Forbidden Planet został uhonorowany regionalną Vita Award w 1998.
 
Do innych ważnych spektakli zrealizowanych przez Jamesa w RPA należy The American Poppess oraz multimedialny spektakl taneczny Julia z Jeannette Ginslov. Do jego brytyjskich spektakli zaliczają się Fragile! oraz Le Marriage w Arcola Theatre, Mimi and the Stalker w uhonorowanym nagrodą Oliviera Theatre 503 oraz Lingua Franca w Finborough Theatre.
 
James projektował także scenografie dla produkcji telewizyjnych. Niektóre z nich to: The Face of Africa, The South African Music Awards oraz High School Musical. W ostatnich latach James był zatrudniony jako główny projektant przy wprowadzaniu nowych produktów na rynek przez firmy, takie jak między innymi: MillerCoors, Microsoft, Coca-Cola, Cartier, Virgin Atlantic Airways oraz BMW.
 
James prowadzi wykłady gościnne na Wydziale Technologii Rozrywki na Tswane University, Open Window Art Academy, Boston House College oraz South African School of Film, Television and Dramatic Art. Należy także do Panelu Doradczego Wydziału Technologii Rozrywki Tswane University. W najbliższych planach ma współpracę przy The Impresario & Le Rossignol dla The Santa Fe Opera w sezonie 2014.