zamknij

Spotkanie organizacyjne szkoły tańca Bałtyckiego Teatru Tańca

08-09-2015

 Informujemy, iż zebranie organizacyjne i zapisy do szkoły tańca Bałtyckiego Teatru Tańca odbędą się 21 września (poniedziałek) w budynku Opery Bałtyckiej (wejście od ul. Towarowej) w dużej sali baletowej, grupy dziecięce i młodzieżowe o godz. 17:30 oraz dorośli o godz. 18:00.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

 

zamknij
drukuj

Ludzie


Dyrygenci

Przemysław Fiugajski

dyrygent

Studiował w Akademii Muzycznej w Krakowie dyrygenturę w klasie prof. T. Bugaja oraz klawesyn w klasie prof. E. Stefańskiej. Jest oddanym interpretatorem muzyki współczesnej. Poprowadził wiele prawykonań, występując na międzynarodowych festiwalach: "Write & Play” (2000), „Aksamitna Kurtyna” (2000), „Międzynarodowe Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich” (2001, 2008), „Audio Art” (2001, 2003). Dwukrotnie wystąpił na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”: w 2002 roku poprowadził światowe prawykonanie opery Osvaldasa Balakauskasa La lointaine, zaś w 2004 roku – prawykonania utworów Wojciecha Ziemowita Zycha i Pawła Mykietyna.
 
Od września 2003 roku pracuje w Warszawskiej Operze Kameralnej, gdzie uczestniczył w realizacjach kilkunastu oper. W 2003 roku otrzymał Stypendium Twórcze Miasta Krakowa, a w 2005 roku – stypendium Ministra Kultury. W maju 2006 roku dokonał dla Polskiego Radia nagrania archiwalnego I Symfonii Zycha (z Polską Orkiestrą Radiową).
 
W listopadzie 2007 roku nagrał dla Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego Ładnienie Pawła Mykietyna (z Jerzym Artyszem jako solistą, płyta zawierająca to nagranie zdobyła dwie nagrody „Fryderyk 2009”). Jego płyta z muzyką symfoniczną Wojciecha Ziemowita Zycha, nagrana z Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku dla wytwórni „Dux”, zdobyła w 2010 roku nagrodę „Supersonic” przyznawaną przez wychodzące w Luksemburgu pismo „Pizzicato”. Także dla wytwórni „Dux” nagrał ze Śląską Orkiestrą Kameralną oraz Orkiestrą i Chórem Filharmonii Śląskiej w Katowicach utwory na płyty monograficzne kompozytorów, Michała Dobrzyńskiego (2012) i Agnieszki Stulgińskiej (2013).
 
Występował z orkiestrami filharmonicznymi w Krakowie, Kielcach, Lublinie, Koszalinie, Gdańsku, Szczecinie, Białymstoku, Katowicach, Zabrzu, orkiestrami Warszawskiej Opery Kameralnej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Sinfonią Iuventus, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Litewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Filharmonii Kameralnej w Pradze oraz z wieloma zespołami wykonującymi muzykę współczesną.
 
Jest autorem dramatów. Jego debiutanckie Wariacje bernhardowskie zwyciężyły w konkursie zorganizowanym w ramach festiwalu EuroDrama we Wrocławiu (2004) i weszły na afisz Teatru Polskiego we Wrocławiu, a później Teatru Powszechnego w Warszawie i Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie. W 2008 roku jego Niepogoda duszy, napisana jako realizacja stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie teatru, została wyróżniona rekomendacją jurorów w organizowanym przez Teatr Polski w Poznaniu konkursie „Metafory rzeczywistości”. Trzecia ze sztuk, Sytuacje dramaturgiczne, znalazła się w półfinale „Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2009”.
 
Opera kameralna Dariusza Przybylskiego Głosy z wody z librettem Fiugajskiego znalazła się w 2010 roku w finale konkursu kompozytorskiego „Berliner Opernpreis”. Podczas festiwalu „Warszawska Jesień” w 2012 roku swoją premierę miał jego monodram Księżycowy Pierrot z muzyką Macieja Jabłońskiego. W tym samym roku monodram Salma zdobył II nagrodę w Konkursie Literackim im. S. Grochowiaka, zaś opowiadanie Złe towarzystwo otrzymało nagrodę Koła Naukowego Polonistów Uniwersytetu w Białymstoku.