zamknij

Spotkanie organizacyjne szkoły tańca Bałtyckiego Teatru Tańca

08-09-2015

 Informujemy, iż zebranie organizacyjne i zapisy do szkoły tańca Bałtyckiego Teatru Tańca odbędą się 21 września (poniedziałek) w budynku Opery Bałtyckiej (wejście od ul. Towarowej) w dużej sali baletowej, grupy dziecięce i młodzieżowe o godz. 17:30 oraz dorośli o godz. 18:00.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

 

zamknij
drukuj

Ludzie


Dyrygenci

Michał Klauza

dyrygent

Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Ryszarda Dudka i dwuletnich studiów podyplomowych w Konserwatorium im. Nikołaja Rimskiego-Korsakowa w Sankt Petersburgu w klasie prof. Ilii Musina. Swój warsztat dyrygencki doskonalił także podczas międzynarodowych kursów dyrygenckich pod kierunkiem prof. Kurta Redela (Rzym 1996) i Valery'ego Gergieva (Rotterdam 1997).

Działalność artystyczną rozpoczął w 1993 roku, zakładając w warszawskiej Akademii Muzycznej Orkiestrę Kameralną "Concertino".

Współpracował z licznymi orkiestrami w kraju i za granicą, m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Sinfonią Varsovia, Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Krakowie, z orkiestrami symfonicznymi większości polskich filharmonii i Akademii Muzycznych w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Warszawie, Capellą Bydgostiensis, Polską Filharmonią Kameralną, Orchestre National Capitole de Toulouse, międzynarodową orkiestrą smyczkową w ramach Festival Junger Künstler w Bayreuth (1999-2001), Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej (między innymi tournée Niemcy 2010 w ramach Comarch Young Experience Dortmund, Frankfurt, Monachium), Państwową Orkiestrą Symfoniczną Federacji Rosyjskiej i Filharmonią Moskiewską (2002).

W październiku 2009 roku dyrygował Orkiestrą Filharmonii Ormiańskiej w ramach festiwalu Dni Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Erewaniu. W marcu 2010, wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, wystąpił, w ramach międzynarodowych obchodów Roku Chopinowskiego, w krajach Zatoki Perskiej (Katar, Kuwejt i Zjednoczone Emiraty Arabskie). We wrześniu 2011 w Bazylei poprowadził galowy koncert poświęcony pamięci Mścisława Rostropowicza, z Ivanem Monighettim, Sol Gabettą i Mishą Maiskym w roli solistów (w programie znalazło się m.in. Concerto Grosso nr 1 Krzysztofa Pendereckiego).

W latach 1998-2003 był dyrygentem w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, gdzie przygotował i poprowadził wiele przedstawień operowych i baletowych m.in.: Śpiącą królewnę i Jezioro Łabędzie Czajkowskiego, Króla Rogera Szymanowskiego, Don Giovanniego Mozarta, Córkę źle strzeżoną Hérolda, Traviatę Verdiego, Toskę Pucciniego i Straszny dwór Moniuszki.

W latach 2004-2008 był dyrygentem i zastępcą dyrektora muzycznego Welsh National Opera w Cardiff (Wielka Brytania). Pod jego dyrekcją wystawione zostały takie przedstawienia, jak Carmen  Bizeta, Rigoletto, Trubadur, Aida, Falstaff (z Brynem Terfelem w roli głównej) i Otello Verdiego, Wesoła wdówka Lehára, Wesele Figara i Don Giovanni Mozarta oraz Cyganeria Pucciniego.

W swoim dorobku artystycznym posiada również szereg nagrań radiowych i telewizyjnych, między innymi w lutym 2011 z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia dokonał pierwszej studyjnej rejestracji zaginionej operetki Szymanowskiego Loteria na mężów.

W maju 2002 z zespołami Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie nagrał spektakl Król Roger Szymanowskiego, transmitowany w ramach Międzynarodowej Unii Radiowej.

W 2011 roku był dyrygentem wykonania wersji koncertowej Króla Rogera przygotowanego w Kijowie jako finałowe wydarzenie Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji.

Od stycznia 2009 roku pełni funkcję drugiego dyrygenta Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.