zamknij

Spotkanie organizacyjne szkoły tańca Bałtyckiego Teatru Tańca

08-09-2015

 Informujemy, iż zebranie organizacyjne i zapisy do szkoły tańca Bałtyckiego Teatru Tańca odbędą się 21 września (poniedziałek) w budynku Opery Bałtyckiej (wejście od ul. Towarowej) w dużej sali baletowej, grupy dziecięce i młodzieżowe o godz. 17:30 oraz dorośli o godz. 18:00.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

 

zamknij
drukuj

Ludzie


Dyrygenci

Friedrich Haider

dyrygent

Dyrygent pochodzenia austriackiego o korzeniach bawarskich i włoskich, jedna z najwybitniejszych osobowości muzycznych Europy. W wieku 29 lat, jako jeden z najmłodszych, został wybrany na kierownika muzycznego Opera National du Ruin w Strasburgu.
 
W latach 2004-2011 był dyrektorem muzycznym Oviedo Filharmonia i przyczynił się do znacznego rozwoju artystycznego tamtejszej orkiestry. Najważniejszymi wspólnymi dokonaniami były występy gościnne w Paryżu (Theatre des Champs-Elysees) i Tokio oraz zdobycie Nagrody Niemieckiej Krytyki Fonograficznej (Preis der Deutschen Schallplattenkrtik) za nagranie Koncertu skrzypcowego Ermanno Wolf-Ferrariego. Zainteresowanie tym niemiecko-włoskim kompozytorem zaowocowało przygotowaniem nagrań wszystkich jego dzieł orkiestrowych w tym również opery Il segreto di Susanna.
 
Friedrich Haider ma w repertuarze ponad 60 tytułów operowych, którymi dyryguje na całym świecie na takich scenach jak Bawarska Opera Narodowa w Monachium (Roberto Devereux Dionizettiego, Faust Gounoda, Uprowadzenie z Seraju Mozarta, Zemstę nietoperza Straussa, Rigoletto Verdiego), Berlińska Opera Narodowa Unter den Linden, De Nederlandse Opera Amsterdam, Gran Teatro del Liceu Barcelona, Metropolitan Opera w Nowym Jorku (Rigoletto Verdiego), Semperoper Dresden, Teatro La Fenice w Wenecji, Vienna State Opera oraz wielu innych.
 
Artysta jest często zapraszany za granicę do prowadzenia koncertów m.in. z takimi zespołami jak Camerata Salzburg, Chamber Orchestra w Mediolanie, Chech Philharmonic, Dallas Symphony Orchestra, Göteborgs Symfoniker, London Symphony, Slovak Philharmonic, Tokyo Philharmonic.
 
Od 2012 roku Friedrich Haider pełni funkcję pierwszego dyrygenta i dyrektora Opery Słowackiego Teatru Narodowego w Bratysławie.
 
www.friedrichhaider.com