zamknij

Spotkanie organizacyjne szkoły tańca Bałtyckiego Teatru Tańca

08-09-2015

 Informujemy, iż zebranie organizacyjne i zapisy do szkoły tańca Bałtyckiego Teatru Tańca odbędą się 21 września (poniedziałek) w budynku Opery Bałtyckiej (wejście od ul. Towarowej) w dużej sali baletowej, grupy dziecięce i młodzieżowe o godz. 17:30 oraz dorośli o godz. 18:00.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

 

zamknij
drukuj

Ludzie


Dyrygenci

Andriy Yurkevych

dyrygent

 

Urodzony w Zboriv na Ukrainie. W 1999 roku ukończył Wydział Dyrygentury Orkiestrowej lwowskiej Akademii Muzycznej im. Lyssenki pod kierunkiem Jurija Lutsiva. Jeszcze jako student został dyrygentem Opery Narodowej we Lwowie (1996), gdzie dyrygował takimi operami jak Aida, Nabucco, Trubadur, Traviata, Rigoletto, Otello, Cyganeria, Madame Butterfly, Tosca, Rycerskość wieśniacza, Pajace, Carmen oraz operetkami Zemsta nietoperza, Baron cygański, Wesoła wdówka oraz wieloma operami z repertuaru rosyjskiego. Dyrygował też baletami: Dziadek do orzechów, Jezioro łabędzie, Bajadera i Coppelia. Warsztat dyrygencki doskonalił pod kierunkiem Jacka Kaspszyka w Teatrze Wielkim w Warszawie a także Alberto Zeddy i Gianluigi Gelmetti w Akademii Muzycznej Chigiana w Sienie. Jest laureatem Nagrody Specjalnej w Konkursie Narodowym Turczaka w Kijowie.
 
Został zaproszony na włoski Festival della Valle d’Itria Martina Franca do poprowadzenia Romea i Julii Marchettiego  oraz koncertów symfonicznych. W 2005 roku zadebiutował w Teatro dell’ Opera w Rzymie prowadząc spektakle Jeziora łabędziego Czajkowskiego a następnie został zaproszony do poprowadzenia Śpiącej królewny; a na rozpoczęcie sezonu 2010/2011 poprowadził Falstaffa Verdiego.
Współpracował z licznymi teatrami na całym świecie przy takich produkcjach jak: Córka pułku w Teatrze Miejskim w Santiago (Chile) i w San Francisco, Cyrulik sewilski w Bayerische Staatsoper, Podróż do Reims w Operze Montecarlo, Moc przeznaczenia i Borys Godunow w La Monnaie w Brukseli, Dama Pikowa w Teatrze St. Gallen, Purytanie w Greckiej Operze Narodowej, Maria Stuart w Teatrze San Carlo w Neapolu, Rigoletto w Santiago, Cyrulik sewilski w Stuttgarcie, Eugeniusz Oniegin w Dusseldorfie, Robert Devereux w Mannheim; Cyganeria w Liege; Anna Bolena w Barcelonie; Eugeniusz Oniegin, Dama pikowa oraz i Roberto Devereux w Warszawie, Pajace w Mołdawii. 
 
Andriy Yurkevych cieszy się długotrwałą i pełną sukcesów współpracą ze światowej sławy sopranistką Editą Gruberową, która występowała w dyrygowanych przez niego spektaklach: Normie w Palermo, Mannheim i Duisburgu, Lukrecji Borgii w Dortmundzie, Dreźnie i Kolonii oraz w wielu koncertach w Monachium, Wiedniu i Frankfurcie.
Jego kolejne projekty to m.in.: Roberto Devereux w Madrycie, Napój miłosny i Lukrecja Borgia w Berlinie, Latający Holender i Rigoletto w Warszawie, Turandot w Santiago de Chile, Anna Bolena w Budapeszcie oraz seria koncertów m.in. w Pradze, Moskwie, Berlinie.