zamknij

Spotkanie organizacyjne szkoły tańca Bałtyckiego Teatru Tańca

08-09-2015

 Informujemy, iż zebranie organizacyjne i zapisy do szkoły tańca Bałtyckiego Teatru Tańca odbędą się 21 września (poniedziałek) w budynku Opery Bałtyckiej (wejście od ul. Towarowej) w dużej sali baletowej, grupy dziecięce i młodzieżowe o godz. 17:30 oraz dorośli o godz. 18:00.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

 

zamknij
drukuj

Ludzie


Choreografowie

Elwira Piorun

choreograf, coach

Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej  w Warszawie  z 1980 roku. Potem tancerka Baletu Teatru Wielkiego w stolicy, od 1987 roku solistka tego teatru. Jednocześnie studiowała na Akademii Muzycznej  w Warszawie pedagogikę tańca. Ukończyła studia  w 1984 roku, ale ze względu na aktywne uprawianie zawodu tancerki, pracę magisterską obroniła dopiero w roku 2009. Tańczyła takie role jak Mirta w Giselle, Consuelo w Popołudniowej sjeście i wiele innych.

W 1989 roku przenosi sie do Dortmundu, gdzie przez 6 lat tańczy główne role w baletach Jurka Makarowskiego oraz  Ivana Vamosa. Wraca do Teatru Wielkiego w Warszawie w 1997 roku. Tam pojawiają się jej pierwsze prace choreograficzne: Kindertotenlieder do muzyki Mahlera i Tylko raz w życiu, balet oparty na życiorysach Isadory Duncan i Jesienina. Układa tez choreografię do kilku oper z repertuaru Teatru Wielkiego.

Po odejściu z Opery Narodowej współpracuje przez rok z Polskim Teatrem Tańca w Poznaniu. Tam tez powstaje idea własnego zespołu teatru tańca współczesnego "Zawirowania", który udaje się założyć dopiero w 2005 roku. Początkowo bez sceny, ostatecznie grupa związała się z budynkiem Starej Prochowni. W tym zespole powstają nowe choreografie Elwiry Piorun, oparte już zupełnie na technice tańca współczesnego i pojawia się idea zespołowego tworzenia przedstawień. Są to np. Przytul mnie z muzyka Piazzollii, Jeśli kochasz zabij czy Po godzinach.

W tym czasie (od 2007 roku) powstaje też Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca, którego Elwira Piorun jest współorganizatorką.  W roku 2010 miał on swoją szóstą edycję. Zespól "Zawirowania" zaczyna odnosić coraz większe sukcesy międzynarodowe, np. w drugiej połowie roku 2010 występuje na trzech prestiżowych festiwalach tańca - w Kownie, Madrycie i Jerozolimie.

Elwira Piorun jest wciąż aktywną tancerką, występuje w większości przedstawień w swojej choreografii, ale w ostatnich latach coraz więcej czasu poświęca  prowadzeniu warsztatów tanecznych i pedagogicznej pracy z młodzieżą. Uczy tańca w Państwowej Szkole Baletowej, w szkole Egurolli i w Okęckiej Sali Widowiskowej. Jej podstawowa technika to taniec współczesny, ale uczy również tańca klasycznego, improwizacji tanecznej, elementów yogi czy pilates. Wcześniej kilkakrotnie współpracowała z reżyserami przy tworzeniu ruchu scenicznego przy przedstawieniach teatralnych.