zamknij

Spotkanie organizacyjne szkoły tańca Bałtyckiego Teatru Tańca

08-09-2015

 Informujemy, iż zebranie organizacyjne i zapisy do szkoły tańca Bałtyckiego Teatru Tańca odbędą się 21 września (poniedziałek) w budynku Opery Bałtyckiej (wejście od ul. Towarowej) w dużej sali baletowej, grupy dziecięce i młodzieżowe o godz. 17:30 oraz dorośli o godz. 18:00.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

 

zamknij
drukuj

FAQ

 
Czy konieczne jest kupowanie programu?
Kupowanie programu nie jest obowiązkowe, ale pomaga zrozumieć przedstawienie. Dzięki programowi Widz może m.in. przybliżyć sobie sylwetki występujących artystów i realizatorów oraz uzyskać informacje dodatkowe poszerzające wiedzę na temat spektaklu.

Ile wcześniej należy przyjść do Opery?
Proponujemy przyjechać do Opery na około 30 min. przed przedstawieniem. Pozwoli to Państwu spokojnie zaparkować samochód, zdjąć odzież wierzchnią, zapoznać się z programem, odebrać wcześniej zarezerwowane bilety czy skorzystać z kawiarni na naszym foyer.

Dlaczego nie mogę zabrać jedzenia/napojów na widownię?
Na widowni panuje całkowity zakaz jedzenia i picia. Należy pamiętać, że na widowni podczas przedstawienia panuje ograniczona widoczność i wszelkie próby otworzenia paczek czy butelek, a także próba wyciągnięcia ich z torebek/plecaków zazwyczaj kończy  się rozlaniem i pobrudzeniem odzieży i foteli. Dodatkowo jedzenie i picie podczas spektaklu przeszkadza innym widzom w odbiorze przedstawienia.
 
Czy w Operze obowiązuje zakaz używania elektronicznych papierosów?
Pomimo braku formalnych zakazów, prosimy naszych Widzów o nieużywanie papierosów elektronicznych podczas spektakli.  W każdej sytuacji trzeba pamiętać o podstawach dobrego wychowania i szacunku wobec osób siedzących na sąsiednich miejscach i artystów występujących w spektaklu.
 
Dlaczego nie powinno się wychodzić wcześniej z przedstawienia, kiedy artyści się kłaniają?
Artyści kłaniając się dziękują nam za spotkanie - za przyjście do Opery i za oklaski, jakimi nagradzamy ich występ. Wcześniejsze opuszczenie widowni może być odebrane jako brak szacunku wobec ich wysiłku i pracy.
 
Czy mogę robić zdjęcia na widowni? Czy mogę nagrywać przedstawienia?
Fotografowanie i nagrywanie audio i video jest surowo zabronione. Jest to łamaniem praw autorskich i podlega surowej karze.

Czy mogę zająć inne miejsce na widowni niż to, które mam wskazane na bilecie?
Powinno się zajmować miejsce, które wskazane jest  na naszym bilecie. Jeżeli jednak znajdziecie Państwo inne miejsce, które bardziej Wam odpowiada i jest ono wolne, wówczas należy zapytać się obsługi, czy zmiana miejsca będzie możliwa.  W żadnym wypadku nie można zmieniać miejsca po rozpoczęciu przedstawienia.
 
Dlaczego nie zostałem wpuszczony na salę, gdy spóźniłem się np. 10 minut?
Osoby spóźnione nie zostają wpuszczone na widownię do czasu przerwy. Wchodzenie na widownię w trakcie przedstawienia przeszkadza wykonawcom oraz rozprasza uwagę widzów spektaklu. W szczególnych przypadkach, jeśli istnieje techniczna możliwość  takiego wejścia na widownię by nie przeszkadzać innym widzom, osoby spóźnione mogą zostać wpuszczone na widownię wyłącznie na miejsca wskazane przez obsługę.
 
Po co są dzwonki w Operze?
Dzwonki informują, ile pozostało czasu do rozpoczęcia przedstawienia oraz do końca przerwy. Pierwszy dzwonek oznacza, że zostało 15 min., drugi – 10 min., trzeci – 5 min.
 
Kiedy należy bić brawo?
Podczas spektakli operowych jest wiele momentów, kiedy można bić brawo. Bez obaw możesz klaskać, aby powitać dyrygenta po jego wejściu do kanału orkiestrowego, a także na zakończenie każdego aktu, gdy artyści wychodzą do ukłonów. Nie ma nic piękniejszego dla artystów jak owacje po arii, duecie czy scenie zbiorowej, dlatego nie bój się klaskać w trakcie aktu, jeśli podobał Ci się występ solistki czy solisty. Jeśli masz wątpliwości, kiedy klaskać, obserwuj zachowanie siedzących obok melomanów. Możesz także usłyszeć okrzyki "bravo!" i nie jest to w żaden sposób niepoprawne, wręcz przeciwnie, oznacza, że bardzo nam się podobało.
Przy spektaklach Bałtyckiego Teatru Tańca możemy wyrazić swoje zadowolenie po zakończeniu układu tanecznego.

W jaki sposób przekazać artystom kwiaty?

Kwiaty dla artystów można zostawić w kasie opery lub przed wejściem na widownię u pań bileterek. Kwiaty zostaną dostarczone artystom do ich garderób.

Czy oprócz kwiatów mogę sprezentować artyście inny upominek?
Ulubionemu artyście można podarować oprócz kwiatów inny drobny upominek np. słodycze czy maskotkę. Należy jednak pamiętać o tym, aby upominek nie był duży i koniecznie musi być opisany dla kogo jest przeznaczony.

Ile trwa opera, a ile balet?
Wszystko zależy od dzieła, od tytułu. Czas trwania spektaklu i ilość przerw podajemy na naszej stronie internetowej – przy opisie spektaklu. O czas trwania spektaklu można też zapytać kasjerów przy zamawianiu/ kupowaniu biletów lub bileterki przed wejściem na widownię.

Co mam zrobić, jeśli podczas przedstawienia źle się poczuję?
Należy spokojnie wyjść z widowni i powiadomić obsługę o swoich problemach. Zawsze w operze znajduje się osoba, która potrafi udzielić pierwszej pomocy lub, jeśli to konieczne, powiadomi odpowiednie służby medyczne.

Dlaczego niektórzy ludzie podczas braw na koniec spektaklu wstają?

Owacja na stojąco świadczy o entuzjastycznym odbiorze przedstawienia.

Co powinienem zrobić, jeśli chciałbym dostać autograf mojego ulubionego artysty?
Należy zgłosić swoją prośbę paniom bileterkom, które w czasie przerwy, o ile będzie to możliwe, poproszą w naszym imieniu o autograf. Najlepiej do tego celu dostarczyć zakupiony wcześniej program lub plakat – wtedy dodatkowo będziemy mieli pamiątkę z przedstawienia lub dostarczyć elegancki papier, na którym artysta może złożyć podpis.
 
Czy poza programem mogę kupić inne pamiątki z teatru?
Oprócz programu można kupić plakaty, kalendarze wydane przez Operę oraz DVD ze spektaklem Madame Curie.
 
Czy podczas spektaklu mogę z kolegami komentować, co się dzieje na scenie?
Na widowni podczas spektaklu obowiązuje cisza. Uwagami na temat spektaklu można podzielić się w czasie przerwy i po zakończeniu przedstawienia.
 
Czy w Operze mogę kupić coś do picia/jedzenia na czas przerwy w spektaklu?
Z racji na ograniczony czas przerwy nie można pozwolić sobie na obiad czy kolację, jednak jest to odpowiedni moment, by przy kawie, herbacie, lampce wina podyskutować z przyjaciółmi. Przypominamy, że nie wolno jednak wnosić niedokończonych posiłków czy napojów na widownię!
 
Czy mogę wejść na widownię w okryciu wierzchnim?
W operze dla naszych gości przygotowana jest duża szatnia, gdzie można nieodpłatnie zostawić odzież wierzchnią na czas przedstawienia. Zabieranie jej ze sobą jest niepraktyczne z uwagi na ograniczoną ilość miejsca między rzędami i fakt, że odzież wierzchnia może przeszkadzać siedzącym za nami widzom.

Czy przychodząc z dzieckiem, muszę mu kupić osobny bilet czy może siedzieć mi na kolanach?
Dzieci do lat trzech mogą siedzieć na kolanach rodziców,  rodzice starszych dzieci powinni  kupić dziecku bilet ulgowy. Sugerujemy, aby przy zakupie biletów rodzice z małymi dziećmi prosili o miejsca przy przejściu, aby w razie konieczności  mogli sprawnie opuścić widownię.

 
Czy można zabrać dziecko do opery?
Jak najbardziej można zabierać dzieci na przedstawienia, aby od najmłodszych lat edukować je muzycznie. Przed zakupem biletu warto skonsultować się z pracownikiem kasy lub Biura Obsługi Widowni, czy spektakl, na który chcemy zabrać naszą pociechę jest odpowiedni dla młodych widzów.
Dzieci zobowiązane są do przestrzegania zasad dotyczących zachowania na widowni. Obsługa Opery ma prawo wyprosić z widowni rodziców z dziećmi, które przeszkadzają innym widzom.
 
Czy w trakcie przedstawienia mogę się śmiać?
Oczywiście, jeśli na scenie przedstawiana jest zabawna sytuacja.

Co powinienem zrobić, jeśli ktoś zajął moje miejsce na widowni?
Należy sprawdzić raz jeszcze rząd i miejsce na bilecie i jeżeli wszystko się zgadza, a osoba, która zajęła nasze miejsce nie chce go opuścić, wówczas należy zgłosić problem bileterkom, które pomogą nam wyjaśnić sytuację.
 
Czy budynek Opery posiada udogodnienia na osób niepełnosprawnych ruchowo?
Opera przygotowana jest na przyjęcie osób niepełnosprawnych. Na widowni wyznaczone są specjalne stanowiska, gdzie można postawić wózek. Dla wygody osób niepełnosprawnych na poziomie widowni znajduje się dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych toaleta.