zamknij

Spotkanie organizacyjne szkoły tańca Bałtyckiego Teatru Tańca

08-09-2015

 Informujemy, iż zebranie organizacyjne i zapisy do szkoły tańca Bałtyckiego Teatru Tańca odbędą się 21 września (poniedziałek) w budynku Opery Bałtyckiej (wejście od ul. Towarowej) w dużej sali baletowej, grupy dziecięce i młodzieżowe o godz. 17:30 oraz dorośli o godz. 18:00.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

 

zamknij
drukuj

Aktualności

Eurowizja dla Młodych Tancerzy

14.06.2013
 
Dziś finał Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy - transmisja na żywo
o godz. 20 w TVP Kultura.

 

W piątek 7 czerwca w Operze Bałtyckiej rozpoczął się Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy. Wydarzenie zainaugurował spektakl BTT Sen nocy letniej Izadory Weiss, z muzyką Gorana Bregovicia i kostiumami Gosi Baczyńskiej.

Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy to jedno z najbardziej prestiżowych międzynarodowych wydarzeń tanecznych, które odbywa się od 1985 roku. O tytuł najlepszego tancerza będzie walczyło dziesięciu tancerzy, reprezentujących Armenię, Białoruś, Czechy, Holandię, Niemcy, Norwegię, Polskę, Słowenię, Szwecję i Ukrainę.

Eurowizja będzie transmitowana lub retransmitowana we wszystkich krajach, biorących udział w tym wydarzeniu.
TVP Kultura finał Konkursu pokaże na żywo 14 czerwca o godz. 20. Retransmisję wydarzenia będzie można obejrzeć w TVP2 w sobotę 15 czerwca o godz. 12.10.

Opera Bałtycka i Bałtycki Teatr Tańca są partnerami tegorocznej edycji Konkursu.

czytaj więcej

Carmen

01.06.2013

Czerwcowe spektakle Carmen poprowadzi jeden z najwybitniejszych dyrygentów w Polsce Tadeusz Kozłowski, który w tym roku obchodzi 40-lecie pracy artystycznej.

Czerwiec rozpoczynamy spektaklami Carmen Bizeta (2 i 4 czerwca). To ostatnie operowe spektakle przed przerwą wakacyjną.

To opowieść o kobiecie, która żyła w przekonaniu, że tak jak mężczyzna ma prawo wyboru miłości i prawo odmowy, kiedy miłości nie czuje - zaznacza reżyser Marek Weiss - Spektakl jest apoteozą kobiety, która czuje się wolna i jest gotowa za tę wolność zapłacić najwyższą cenę.

Czerwcowe spektakle poprowadzi jeden z najwybitniejszych dyrygentów w Polsce Tadeusz Kozłowski, który w tym roku obchodzi 40-lecie pracy artystycznej. Marek Weiss w jednym z wpisów na swoim blogu pisał o nim: Uwielbiam go jako dyrygenta za jego talent, charyzmę, wiedzę i pracowitość, za wyczucie teatru i zachwyt dla jego magii.

Zapraszamy.

czytaj więcej

Sen nocy letniej

23.05.2013

W najbliższą niedzielę (26 maja) premiera Snu nocy letniej, spektaklu Izadory Weiss do muzyki Gorana Bregovicia, z kostiumami Gosi Baczyńskiej.

W najbliższą niedzielę (26 maja) premiera Snu nocy letniej, spektaklu Izadory Weiss do muzyki Gorana Bregovicia, z kostiumami Gosi Baczyńskiej.

26 maja - PREMIERA
Kolejne spektakle:
28, 29, 30 maja
oraz 7 czerwca (spektakl inaugurujący Eurowizję dla Młodych Tancerzy)
 
Informacje o spektaklu, realizatorach, obsadzie - tutaj.
czytaj więcej

Nagrody dla Opery Bałtyckiej

17.05.2013

Skrzypce Rotszylda / Gracze najlepszym spektaklem, Andrzej Chyra najlepszym reżyserem, Paweł Konik najlepszym debiutującym. Opera Bałtycka, podczas wczorajszej gali wręczenia Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury, otrzymała aż trzy statuetki.

 

Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury przyznane zostały już po raz siódmy. W tym roku Opera Bałtycka została szczególnie wyróżniona, otrzymując statuetki aż w trzech kategoriach.

Skrzypce Rotszylda / Gracze zostały nagrodzone jako najlepszy spektakl, Andrzej Chyra, który przygotował w Operze Bałtyckiej operę Gracze, uznany został najlepszym reżyserem, a Paweł Konik, kreujący w tym spektaklu partię Szwochniewa, otrzymał statuetkę za najlepszy debiut. Dwie pierwsze nagrody, z rąk Andrzeja Strzeleckiego, rektora Akademii Teatralnej w Warszawie, odebrał Marek Weiss, dyrektor Opery Bałtyckiej i reżyser spektaklu Skrzypce Rotszylda. Uroczysta gala wręczenia Nagród odbyła się 16 maja.

W piątek, 17 maja, odbędzie się uroczyste zakończenie Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki, podczas którego wręczone zostaną nagrody, w tym również nagroda przyznawana przez Operę Bałtycką. Jest nią zaproszenie do wykonania jednej z partii w spektaklu Straszny dwór Moniuszki, którego przygotowanie planuje Opera Bałtycka. Otrzyma je Anna Borucka (mezzosopran).

Anna Borucka - urodzona w 1984 roku,absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka wielu międzynarodowych konkursów wokalnych. Zadebiutowała partią Orfeusza w spektaklu Orfeusz i Eurydyka Glucka w Operze Śląskiej. W swoim repertuarze ma m.in. partie: Jadwigi w Strasznym dworze i Zofii w Halce Moniuszki, Dorabelli w Cosi fan tutte Mozarta, Laury w Giocondzie Ponchiellego, Ninon w Diabłach z Loudun Pendereckiego, Venus w Orfeuszu w piekle Offenbacha i Miny w Hrabinie Maricy Kalmana. Współpracuje m.in. z Teatrem Wielkim-Operą Narodową, Operą Nova w Bydgoszczy, Operą Krakowską i Operą Śląską w Bytomiu. Wykonuje również dzieła kantatowo-oratoryjne oraz lirykę wokalną.

czytaj więcej

Nagroda dla Beaty Gizy

07.05.2013

Beata Giza, podczas wczorajszej uroczystości zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, otrzymała odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej"!

Podczas uroczystości zorganizowanej 6 maja z okazji 31. Międzynarodowego Dnia Tańca, Sekretarz Stanu w MKiDN Piotr Żuchowski wręczył ministerialne odznaczenia ludziom kultury związanym z tańcem.

Tancerka BTT otrzymała odznakę honorową "Zasłużony Kulturze Polskiej".

Więcej informacji: http://www.mkidn.gov.pl/pages/posts/miedzynarodowy-dzien-tanca-3822.php

czytaj więcej

Międzynarodowy Dzień Tańca

29.04.2013

Dziś (29 kwietnia) obchodzimy święto tańca! To najpiękniejszy zawód na świecie - pisze Marek Weiss w tekście napisanym specjalnie na tę okazję. Zachęcamy do lektury.

Dziś (29 kwietnia) obchodzimy święto tańca! To najpiękniejszy zawód na świecie - pisze Marek Weiss w tekście napisanym specjalnie na tę okazję. Zachęcamy do lektury.

 

Święto tańca

To najpiękniejszy zawód na świecie. Tańczyć i za pomocą własnego ciała wyrażać emocje, przekazywać nadzieję, pokonywać grawitację i żyć w zgodzie z duchem muzyki, który ze wszystkich duchów jest najbliższy tej Mocy zwanej przez nas w różnych językach i religiach Bogiem.

Muzyk jest bardzo blisko tej boskości, śpiewak wyrażający własnym głosem osobliwą harmonię świata zawartą w muzyce i jednocześnie własne uczucia, charakter i wolę życia jest jeszcze bliżej. Poeta, który potrafi uchwycić w niepowtarzalnym akordzie słów i sensów tajemnicę bytu, potrafi nieomal dotknąć istoty boskości. Ale tancerz jest najbliżej, jeśli zdarzy mu się w ciele swoim odnaleźć na chwilę jedność pięknego ruchu z prawdą swoich uczuć i doskonałą strukturą dźwięków muzycznych. Jest w samym centrum harmonii wszechświata, bo to centrum jest w nim.

To jeden z najtrudniejszych zawodów na świecie. Ciężka fizyczna praca od dziesiątego roku życia. Najgorsze, że trzeba ją wykonywać codziennie do końca aktywnego życia. Każda dłuższa przerwa to katastrofa. Mięśnie odzwyczajają się od wysiłku i powrót do niego oznacza zakwasy i ból. Kondycja niszczeje w zastraszającym tempie i trzeba ją odbudowywać od nowa. Wyćwiczone mozolnie figury tracą swoją precyzję i tym samym jakość. Stawy pozostawione w bezruchu wysychają i ulegają degeneracji.
 
To jeden z najkrótszych zawodów świata. Apogeum możliwości fizycznych i piękna trwa kilkanaście lat. Fruwa się wtedy bardzo wysoko. Potem zaczyna się zjazd po równi pochyłej, rozpaczliwe czepianie się sceny za wszelką cenę, w najlepszym wypadku role chodzone i jakaś działalność pedagogiczna, a potem już tylko gorycz i mrok. Nie ma smutniejszych emerytów niż tancerze. Nie ma w żadnym zawodzie tak gorzkich rachunków strat i zysków.

Muzyk, śpiewak, czy aktor mają szansę na uprawianie swego zawodu w pojedynkę. Ta solistyczna działalność przynosi niekiedy bajeczne dochody. Tancerz nie ma na to prawie żadnych szans. Zdarzają się takie fenomeny jak Izadora Duncan, ale można te solowe gwiazdy policzyć na palcach jednej ręki. Do tańca potrzeba przynajmniej dwojga. Tak więc uprawiając swój arcytrudny zawód tancerz nie może marzyć o bajecznych honorariach, bo pieniądze za spektakl zawsze trzeba podzielić na innych.

W dniu tańca obchodzonym na całym świecie pomyślmy z miłością o tych cudownych ludziach, którzy w pocie ciała dostarczają nam tak niezwykłych przeżyć i radości obcowania z pięknem, a tak niewiele tej radości pozostaje dla nich. Bajeczne motyle naszych scen, których życie przemija jak senne marzenie o wyższej formie ludzkiej kondycji. Chwała wam i wielkie dzięki.

Marek Weiss

czytaj więcej

Zmiany w repertuarze

15.04.2013

Zmiany dotyczą spektaklu Sen nocy letniej. Premiera odbędzie się w niedzielę 26 maja. Spektakle w dniach 25 maja oraz 16 czerwca zostały odwołane.

Zmiany w repertuarze dotyczą spektakli BTT Sen nocy letniej.
 
Premiera spektaklu odbędzie się w niedzielę 26 maja, natomiast sobotni spektakl (25 maja) został odwołany. Prosimy o zwrot biletów zakupionych na 25 maja, w kasach Opery Bałtyckiej do dnia, w którym planowany był spektakl (25.05).
 
Odwołany został również spektakl 16 czerwca (zwrot biletów zakupionych w kasie do 16.06).

Za wszelkie niedogodności związane ze zmianami w repertuarze przepraszamy.

czytaj więcej

Weekend za pół ceny

08.04.2013

Miło nam poinformować, że Opera Bałtycka bierze udział w akcji Weekend za pół ceny. W promocyjnej cenie będzie można u nas kupić bilety na Czarodziejski flet. Zapraszamy!

Miło nam poinformować, że Opera Bałtycka bierze udział w akcji Weekend za pół ceny. W promocyjnej cenie będzie można u nas kupić bilety na Czarodziejski flet.

Akcja dotyczy spektakli 17, 18 i 19 maja 2013. Promocyjne ceny obowiązują na bilety zakupione w kasach Opery w sobotę 20 kwietnia.

Więcej informacji na temat Weekendu za pół ceny - tutaj.

 

czytaj więcej

W najbliższy weekend zapraszamy na...

02.04.2013

spektakle Bałtyckiego Teatru Tańca Out / Cool Fire Izadory Weiss.

W najbliższy weekend zapraszamy na spektakle Bałtyckiego Teatru Tańca Out / Cool Fire Izadory Weiss.

Więcej o spektaklach - tutaj.

czytaj więcej

Wielkanocne życzenia

29.03.2013

Wszystkim naszym Widzom składamy najserdeczniejsze życzenia świąteczne. Oby ta wspaniała Niedziela Wielkanocna, która co roku przypomina nam o zwycięstwie życia nad śmiercią i wszystkich wynikających stąd wartościach, stała się dla każdego zalążkiem nadziei i optymizmu wbrew wszelkim przeciwnościom.

Wszystkim naszym Widzom składamy najserdeczniejsze życzenia świąteczne. Oby ta wspaniała Niedziela Wielkanocna, która co roku przypomina nam o zwycięstwie życia nad śmiercią i wszystkich wynikających stąd wartościach, stała się dla każdego zalążkiem nadziei i optymizmu wbrew wszelkim przeciwnościom.

czytaj więcej