zamknij

Spotkanie organizacyjne szkoły tańca Bałtyckiego Teatru Tańca

08-09-2015

 Informujemy, iż zebranie organizacyjne i zapisy do szkoły tańca Bałtyckiego Teatru Tańca odbędą się 21 września (poniedziałek) w budynku Opery Bałtyckiej (wejście od ul. Towarowej) w dużej sali baletowej, grupy dziecięce i młodzieżowe o godz. 17:30 oraz dorośli o godz. 18:00.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

 

zamknij
drukuj

Aktualności

Debata w Radiu Gdańsk

25.05.2015

Dziś o godz. 21 na antenie Radia Gdańsk gościem programu Debata o kulturze będzie Marek Weiss. Zapraszamy do słuchania.

Dziś o godz. 21 na antenie Radia Gdańsk gośćmi programu Konrada Mielnika Debata o kulturze będą Marek Weiss i trójmiejscy dziennikarze. Tematem audycji będzie Opera Bałtycka w Gdańsku.

Zapraszamy do słuchania.

czytaj więcej

Burza - premiera

22.05.2015

Już w niedzielę premiera najnowszego spektaklu Izadory Weiss - Burza na podstawie dramatu Williama Szekspira.

Już w niedzielę premiera najnowszego spektaklu Izadory Weiss - Burza na podstawie dramatu Williama Szekspira.

Burza będzie interpretacją dramatu Szekspira swobodną w swojej warstwie czasu i miejsca akcji, ale wierną podstawowej wymowie dzieła, w którym przezwyciężanie egoizmu na rzecz miłości do córki i poczucia sprawiedliwości artysty obdarzonego wielką władzą nad ludźmi, zyskała piękną baśniową oprawę - mówi Marek Weiss, dyrektor Opery Bałtyckiej - Pierwsza symfonia Mahlera, która towarzyszy temu spektaklowi stanowi w tej oprawie prawdziwy klejnot, a finał opowieści, inspirowany adagiem, z piątej symfonii stanowi kolejne wzruszające do głębi przesłanie Izadory Weiss, by nie lękać się śmierci, jeśli uważamy, że nasze życie miało jakiś sens.

Więcej informacji: tutaj.


Kolejne spektakle: 26, 27 maja oraz 11, 12, 13, 14 czerwca 2015.
Bilety dostępne w kasie Opery oraz za pośrednictwem portalu Bilety24.pl

czytaj więcej

Nagroda im. Jana Kiepury dla Izadory Weiss

18.05.2015

Dyrektor artystyczna BTT otrzymała Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury. Podobnie jak w roku ubiegłym Izadora Weiss została uhonorowana nagrodą dla najlepszego choreografa.

 

Dyrektor artystyczna BTT otrzymała Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury. Podobnie jak w roku ubiegłym Izadora Weiss została uhonorowana nagrodą dla najlepszego choreografa.

Teatralne Nagrody Muzyczne to jedne z najważniejszych wyróżnień w środowisku muzycznym w Polsce. Ich wręczenie miało miejsce w miniony weekend (16 maja) podczas uroczystej Gali, która odbyła się w Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury.

W 2014 roku Izadora Weiss przygotowała premierę Projketu Niderlandy, jednego z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Trójmieście, wyróżnione również Nagrodą Teatralną Miasta Gdańska dla najlepszego spektaklu.

Obecnie Izadora Weiss przygotowuje premierę spektaklu Burza według dramatu Szekspira, z muzyką Gustava Mahlera. Premiera spektaklu już 24 maja.

czytaj więcej

Premiera Otella

22.04.2015

Już w najbliższą sobotę odbędzie się premiera Otella w inscenizacji i reżyserii Marka Weissa pod kierownictwem muzycznym Tadeusza Kozłowskiego.

 
Już w najbliższą sobotę, 25 kwietnia o godz. 19, odbędzie się premiera opery Giuseppe Verdiego Otello w inscenizacji i reżyserii Marka Weissa, pod kierownictwem muzycznym Tadeusza Kozłowskiego, ze scenografią Hanny Szymczak.

W partii Otella wystąpią Jacek Laszczkowski oraz Sylwester Kostecki, jako Desdemonę zobaczymy Katarzynę Hołysz oraz Annę Mikołajczyk, zaś Tomasz Rak i Leszek Skrla kreować będą partię Jagona.

"Nasz Otello to opowieść o starości i walce z jej skutkami. Otello jest charyzmatycznym przywódcą, bohaterem i nieustraszonym bojownikiem, który znalazł się w zwrotnym punkcie swojej drogi życiowej, kiedy kariera, władza, i wierność związanych z nim ludzi ulegają gwałtownej erozji i okazują się wartościami równie nietrwałymi jak zdrowie, moc fizyczna i oddanie ukochanej kobiety - mówi Marek Weiss, Dyrektor Naczelny i Artystyczny Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
 
Kolejne spektakle będzie można zobaczyć 26, 28, 29 kwietnia oraz 6, 7 czerwca o godz. 19.
czytaj więcej

Nagroda Teatralna Miasta Gdańska

30.03.2015

 Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska w kategorii spektakl roku 2014 otrzymał projekt Niderlandy Bałtyckiego Teatru Tańca.

 Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska w kategorii spektakl roku 2014 otrzymał projekt Niderlandy Bałtyckiego Teatru Tańca.

Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że BTT i Izadora Weiss jako choreograf, po raz trzeci zostali zaszczyceni tytułem spektaklu roku. Jest to swoisty rekord, żeby w tak krótkim okresie zająć tak uprzywilejowane miejsce na Wybrzeżu, gdzie przecież istnieje wiele wspaniałych teatrów - mówi Marek Weiss, Dyrektor naczelny i artystyczny Opery Bałtyckiej.

Projekt Niderlandy, złożony z dwóch wieczorów,  miał premierę w listopadzie 2014 roku. Podczas pierwszego wieczoru zaprezentowane zostały spektakle Body Master Izadory Weiss oraz Sarabande i Falling Angels Jiriego Kyliana, drugi wieczór to natomiast Clash Patricka Delcroix oraz Fun i Light Izadory Weiss.

Spektakle Izadory Weiss Fun / Light / Body Master będzie można zobaczyć 11, 12 i 14 kwietnia.

Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska otrzymała też Anna Fabrello za partię Despiny w operze Cosi fan tutte w reżyserii i inscenizacji Marka Weissa.

 

czytaj więcej

Zapraszamy na Requiem

27.03.2015

W czwartek, 2 kwietnia o godzinie 19.00 Opera Bałtycka w Gdańsku zaprasza na wyjątkowy koncert dla uczczenia 10. rocznicy śmierci Jana Pawła II, Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta.

2 kwietnia o godzinie 19.00 Opera Bałtycka w Gdańsku zaprasza na wyjątkowy koncert dla uczczenia 10. rocznicy śmierci Jana Pawła II, Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta. W partiach solowych wystąpią Katarzyna Trylnik (sopran), Karolina Sikora (mezzosopran), Paweł Skałuba (tenor), Szymon Kobyliński (bas), Orkiestra oraz Chór Opery Bałtyckiej, pod batutą Szymona Morusa.

Requiem to jeden z najważniejszych utworów Mozarta. Kompozytor o zleceniu na mszę żałobną dowiedział się z anonimowego listu. Tworząc Requiem Mozart ścigał się ze śmiercią. Choroba nie pozwoliła mu ostatecznie ukończyć dzieła. Dokończyli je znajomi kompozytorzy – Joseph Eybler i Franz Xaver Süssmayr.

Bilety na koncert do nabycia w kasie Opery lub poprzez serwis www.bilety24.pl.

czytaj więcej

Międzynarodowy Dzień Teatru

27.03.2015

W dniu naszego wspólnego święta teatralnego pragnę złożyć wszystkim serdeczne życzenia wytrwałości w ciężkich czasach i niezłomnej wiary w sens naszej pracy - pisze Marek Weiss, Dyrektor Opery Bałtykiej, w Międzynarodowym Dniu Teatru.

W dniu naszego wspólnego święta teatralnego pragnę złożyć wszystkim serdeczne życzenia wytrwałości w ciężkich czasach i niezłomnej wiary w sens naszej pracy. Teatr wciąż bywa szczególnym miejscem prawdziwego święta sumienia i oczyszczenia duszy z codziennego śmiecia i lęków, że nie dajemy sobie rady w gwałtownie zmieniającym się świecie. To oczywiste, że są różne teatry - wspaniałe i mierne, pełne uczciwych i bezkompromisowych artystów, ale również i takie, gdzie znajdują schronienie oszuści, naciągacze i cyniczni hochsztaplerzy.

Przy całym szacunku dla dokonań mojego kolegi Krzysztofa Warlikowskiego nie mogę się pogodzić z tezą jego przesłania opublikowanego przez International Theater Institute ITI, że jak pisze „pulsujące źródła i żywe nurty rzek” omijają teatralne sale. Takie słowa świadczą raczej o omijaniu większości teatralnych sal przez mojego szanownego kolegę. To, że naśladujemy rzeczywistość próbując ją dramatycznie zdefiniować wcale nie znaczy, że nie tworzymy przez to autentycznej i przejmującej rzeczywistości scenicznej. To, że powtarzamy różne spektakle i posługujemy się językiem konwencji nie znaczy, że jesteśmy bezmyślnymi kopistami, tylko że usiłujemy wywołać wzruszenie, przy pomocy znanej powszechnie semantyki, żeby być przez naszą publiczność zrozumianym. A najbardziej wzniosłym powołaniem teatru  jest, moim zdaniem, nie ustawiczne trąbienie o grożącej nam zagładzie i upadku człowieka, tylko podtrzymywanie nadziei, na którą od setek lat składa się dorobek wielu pokoleń humanistów nieulegających rozpaczy. Z całą pewnością znajdują się wśród nich również pisarze wymienieni przez Krzysztofa. Z całą pewnością są wśród nich Szekspir i Mozart, którzy są najbliżsi mojemu sercu. W czasach, kiedy każdy prawie człowiek walczy z chaosem i rozpaczą trzeba przypominać, że odwieczne wartości wciąż mają niezmienny sens, że teatr ma sens, i że dopiero bez niego będziemy zgubieni.

Marek Weiss, Dyrektor naczelny i artystyczny Opery Bałtyckiej

 

Gdańsk, 27 marca 2015

Międzynarodowy Dzień Teatru

czytaj więcej

Czarodziejski flet

10.03.2015

Zapraszamy na Czarodziejski flet, operę W. A. Mozarta w reżyserii Marka Weissa. Spektakle poprowadzi Noam Zur.

Zapraszamy na Czarodziejski flet, operę W.A. Mozarta w reżyserii Marka Weissa. Spektakle 14, 15 oraz 21 i 22 marca poprowadzi Noam Zur.

Noam Zur jest głównym dyrygentem Kammerphilharmonie Frankfurt. Ceniony dyrygent operowy oraz symfoniczny. W swym repertuarze posiada 30 oper oraz ponad 250 dzieł symfonicznych z różnych stylów i okresów muzycznych. Od 2001 roku Noam Zur systematycznie występuje  w najważniejszych salach koncertowych na świecie, z czołowymi orkiestrami w USA, Niemczech, Izraelu, Szwajcarii, Austrii, Francji, Estonii, Rumunii, Słowacji, Czechach, Skandynawii, Serbii i we Włoszech.
Więcej na temat dyrygenta: tutaj.
 
W spektaklach po raz pierwszy na scenie Opery Bałtyckiej w partii Królowej Nocy wystąpią Katarzyna Oleś-Blacha (14, 15 marca) oraz Aleksandra Resztik (21, 22 marca). W partii Papageny zadebiutuje Karolina Karcz-Sołomin.
 
Ostatnie bilety na spektakle w kasie Opery i na www.bilety24.pl.
 
Zapraszamy!
 
 

 

czytaj więcej

Nowy repertuar

20.02.2015

Zapraszamy do zapoznania się z nowym repertuarem od marca do czerwca 2015.

Zapraszamy do zapoznania się z nowym repertuarem od marca do czerwca 2015.

czytaj więcej

Przedłużamy Walentynki w Operze Bałtyckiej

16.02.2015

Walentynki w Operze świętujemy dłużej, a na naszych widzów czekają atrakcyjne upominki! Co piąta osoba, która zakupi w kasie Opery dwa bilety na spektakle Clash / Fun / Light (20 i 21.02) otrzyma walentynkowy prezent.

Zapraszamy do udziału w wyjątkowej akcji z okazji Walentynek.
Podaruj bliskiej osobie na Walentynki zaproszenie na spektakle Clash / Fun / Light, a będziesz miał możliwość otrzymania atrakcyjnego upominku.
Co piąta osoba, która zakupi w kasie Opery Bałtyckiej dwa bilety na spektakle Clash / Fun / Light otrzyma atrakcyjny upominek.

Wśród upominków znajdują się torebki i portfele (od firmy Batycki S.A.), zaproszenia na niedzielny brunch oraz na zabiegi do spa (od Golden Tulip Gdańsk Residence), zestawy kosmetyków do makijażu (od Dr Irena Eris) oraz słodkie zestawy (od Dr Oetker).

Aby wziąć udział w akcji trzeba kupić minimum dwa bilety na spektakl Clash / Fun / Light (20, 21 lutego 2015).
Liczba upominków ograniczona. Upominki  wydawane są do wyczerpania puli.
Oferta ważna tylko przy zakupie w kasie Opery Bałtyckiej biletów na spektakle Clash / Fun / Light, które odbywają się w dniach 20, 21 lutego 2015. Każda osoba może kupić nieograniczoną liczbę biletów, ale otrzymać tylko jeden upominek.

czytaj więcej