zamknij

Spotkanie organizacyjne szkoły tańca Bałtyckiego Teatru Tańca

08-09-2015

 Informujemy, iż zebranie organizacyjne i zapisy do szkoły tańca Bałtyckiego Teatru Tańca odbędą się 21 września (poniedziałek) w budynku Opery Bałtyckiej (wejście od ul. Towarowej) w dużej sali baletowej, grupy dziecięce i młodzieżowe o godz. 17:30 oraz dorośli o godz. 18:00.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

 

zamknij
drukuj

Aktualności

Miedzynarodowy Dzień Teatru

27.03.2013

27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. W tym roku autorem orędzia Międzynarodowego Instytutu Teatralnego jest Dario Fo, polskie orędzie natomiast napisał Andrzej Seweryn.

Międzynarodowy Dzień Teatru ustanowiony został przez IX Światowy Kongres ITI w Wiedniu w 1961 roku. Obchodzony jest na całym świecie od 1962 roku. Wybrano dzień 27 marca dla upamiętnienia pierwszego sezonu Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku. Z okazji tego święta publikowane są orędzia pióra najwybitniejszych twórców teatralnych.

W tym roku Orędzie Międzynarodowego Instytutu Teatralnego napisał Dario Fo.
Autorem orędzia polskiego pod hasłem Grajmy Fredrę jest Andrzej Seweryn.

Treść komunikatu Polskiego Ośrodku Międzynarodowego Instytutu Teatralnego oraz orędzie: tutaj.

Zachęcamy do lektury!

czytaj więcej

Dotknij Teatru

19.03.2013

Opera Bałtycka bierze udział w ogólnopolskiej akcji Dotknij Teatru, w ramach której na kwietniowe spektakle BTT proponujemy specjalne ceny biletów.

27 marca będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji organizowana jest akcji Dotknij Teatru, w której bierze udział również Opera Bałtycka.

W ramach akcji proponujemy specjalne ceny biletów -  w dniach 18 - 27 marca po podaniu hasła "Dotknij Teatru" w kasach Opery można kupić bilety na kwietniowe spektakle BTT (Out / Cool Fire - 5, 6 i 7 kwietnia) za 15 zł.

Zapraszamy!

 

czytaj więcej

BTT na krakowskim festiwalu KRoki

11.03.2013

We wtorek (12 marca) BTT wystąpi na Festiwalu Tańca Współczesnego KRoki w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie.

We wtorek (12 marca) BTT wystąpi na Festiwalu Tańca Współczesnego KRoki w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie.

BTT pokaże spektakl Cool Fire do muzyki Nigela Kennedy'ego i Jimiego Hendrixa, którego premiera miała miejsce na naszej scenie w lutym.

Festiwal Tańca Współczesnego KRoki "to pierwsze tak poważne - czytamy na stronie Festiwalu - spotkanie z nowym tańcem w Krakowie; a zarazem jedno z nielicznych w Polsce wydarzeń tanecznych otwartych dla szerokiej publiczności. Chcemy trafić do entuzjastów, nie tylko do koneserów".

czytaj więcej

Madame Curie - zapraszamy na spotkanie

06.03.2013

8 marca o godz. 17.30 zapraszamy na spotkanie promocyjne z twórcami i wydawcami płyty DVD Madame Curie. Spotkanie odbędzie się na foyer Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

8 marca o godz. 17.30 zapraszamy na spotkanie promocyjne z twórcami i wydawcami płyty DVD Madame Curie. Spotkanie odbędzie się na foyer Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

W spotkaniu udział wezmą: Elżbieta Sikora (kompozytorka), Marek Weiss (reżyser), Wojciech Michniewski (dyrygent), Hanna Szymczak (scenograf), Anna Mikołajczyk (wykonawczyni partii tytułowej), Paweł Skałuba (wykonawca partii Pierre Curie), Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz (zastępca dyrektora NInA), Lech Tołwiński (DUX), Anna Czekanowicz-Drążewska (Urząd Miasta).

Wydawnictwo powstało nakładem: Opery Bałtyckiej w Gdańsku, Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA) i Firmy Fonograficznej DUX.

Prapremiera opery Madame Curie odbyła się 15 listopada 2011 roku w Paryżu w sali UNESCO. Polska premiera miała miejsce 25 listopada 2011 roku w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Madame Curie została napisana specjalnie na zamówienie Opery Bałtyckiej w ramach cyklu Opera Gedanensis.

Nagranie opery na DVD było możliwe dzięki zaangażowaniu wielu instytucji, m.in.: Instytutu Polskiego w Paryżu, Polskiego Przedstawicielstwa przy UNESCO, Instytutu Adama Mickiewicza, Programu 2 Polskiego Radia, Radia Gdańsk, Polskiego Wydawnictwa Muzycznego S.A.

czytaj więcej

Medal Gloria Artis dla Izadory Weiss

26.02.2013

Izadora Weiss po sobotniej premierze otrzymała najwyższe wyróżnienie w dziedzinie kultury, czyli Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Po sobotniej premierze Cool Fire Izadora Weiss otrzymała od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego reprezentował tego wieczoru Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, najwyższe wyróżnienie, jakie otrzymują ludzie sztuki, czyli Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

czytaj więcej

Cool Fire - premiera BTT

15.02.2013

W sobotę 23 lutego premiera najnowszego spektaklu Izadory Weiss, Cool Fire do muzyki Nigela Kennedy'ego i Jimiego Hendrixa. Zapraszamy!

W sobotę 23 lutego premiera najnowszego spektaklu Izadory Weiss, Cool Fire do muzyki Nigela Kennedy'ego i Jimiego Hendrixa.

Spektakl Out miał swoją premierę w 2010 roku i był wielokrotnie wznawiany w oryginalnym kształcie dwuaktowego wieczoru. Tym razem Izadora Weiss postanowiła wydobyć z niego samą esencję i pokazać go w wersji skróconej, żeby przesłanie o wartościach tkwiących w świecie outsiderów stało się bardziej widoczne. 

Druga część wieczoru to nowa choreografia Izadory Weiss, którą nazwała Cool Fire. Na ścieżce muzycznej powraca u niej Nigel Kennedy, tym razem z muzyką inspirowaną przez kompozycje Jimiego Hendrixa, a także w koncertowym nagraniu sam Hendrix. Spektakl opowiada o tym, że wszelkie podziały między ludźmi są zewnętrzne, jak klasyfikacje, style i ideologie. Taniec pozwala odrzucić te zewnętrzne formy i odnaleźć wspólnotę, która godzi sprzeczne żywioły i dokonuje zbawczej syntezy.

Premiera spektaklu:
23 lutego, godz. 19.
Kolejne spektakle:
24 lutego, godz. 17
26, 27 lutego, godz. 19
 
Zapraszamy!
czytaj więcej

Zapraszamy na spektakle "Makbet"

06.02.2013

W lutym (9, 10, 12 i 13) zapraszamy na spektakle Makbeta. W tytułowej partii Mikołaj Zalasiński i Leszek Skrla, który podczas spektaklu 12 lutego będzie obchodził 25-lecie pracy artystycznej.

 
W dniach 9,10,12,13 lutego z okazji 200-lecia urodzin Giuseppe Verdiego Opera Bałtycka zaprasza na Makbeta w inscenizacji Marka Weissa.

Orkiestrę Opery Bałtyckiej podczas tych przedstawień poprowadzi Andriy Yurkevych, światowej renomy dyrygent. Artysta ten współpracował z licznymi teatrami na całym świecie przy takich produkcjach, jak Córka pułku w Teatrze Miejskim w Santiago (Chile) i w San Francisco; Cyrulik sewilski w Bayerische Staatsoper; Podróż do Reims w Operze Montecarlo; Moc przeznaczenia i Borys Godunow w La Monnaie w Brukseli; Dama pikowa w Teatrze St. Gallen; Maria Stuart w Teatrze San Carlo w Neapolu; Rigoletto w Santiago; Cyrulik sewilski w Stuttgarcie; Eugeniusz Oniegin w Dusseldorfie; Robert Devereux w Mannheim; Cyganeria w Liege; Anna Bolena w Barcelonie.
 
W spektaklach 9 i 10 lutego w tytułowej partii zaśpiewa Mikołaj Zalasiński, baryton występujący na najlepszych scenach światowych. Zdobywca m.in. Nagrody im. Jana Kiepury dla najlepszego śpiewaka operowego roku 2009 oraz Bursztynowego Pierścienia za kreację Renata w Balu maskowym. Nominowany przez „Opernwelt” w kategorii solista roku za role Scarpii w Tosce i Makbeta za sezon 2010/2011.
 
W kolejnych spektaklach w partii Makbeta wystąpi Leszek Skrla, który 12 lutego obchodzić będzie 25-lecie pracy artystycznej..
 
"Makbet jest moją kolejną dużą rolą z repertuaru barytonowego. To złożona rola verdiowska, która daje ogromne możliwości wokalne i aktorskie,  a zarazem jest wyzwaniem dla każdego artysty.
W 1988 zadebiutowałem na scenie Opery Bałtyckiej w partii Figara w Cyruliku sewilskim Rossiniego w reżyserii Floriana Skulskiego, dyrygował zaś  Zbigniew Bruna. Był to mój debiut i zarazem pierwsza znacząca rola w repertuarze" -  wspomina Leszek Skrla.
 
Od tego czasu Leszek Skrla jest solistą stale współpracującym z Operą Bałtycką.
 
Polecamy rozmowę z solistą na: www.portalpomorza.pl.
 
czytaj więcej

Skrzypce Rotszylda/Gracze

29.01.2013

(...) przedsięwzięcie zostało przemyślane w każdym detalu. Zaczyna się to od wybrania dwóch dzieł, składających się na jeden operowy wieczór" - pisze Jarosław Zalesiński o premierze spektakli Gracze / Skrzypce Rotszylda. Zachęcamy do lektury.

(...) przedsięwzięcie zostało przemyślane w każdym detalu. Zaczyna się to od wybrania dwóch dzieł, składających się na jeden operowy wieczór" - pisze Jarosław Zalesiński o premierze spektakli Gracze / Skrzypce Rotszylda. Zachęcamy do lektury.

Cała recenzja - tutaj.

A tych którzy nie mieli okazji być na premierze - zapraszamy dziś i jutro - zostały ostatnie bilety na spektakle!

czytaj więcej

W sobotę premiera

24.01.2013

Trwają próby do naszej najnowszej premiery - Gracze i Skrzypce Rotszylda będzie można zobaczyć na scenie Opery Bałtyckiej od 26 stycznia.

Trwają ostatnie próby do naszej najnowszej premiery - Gracze i Skrzypce Rotszylda będzie można zobaczyć na scenie Opery Bałtyckiej od 26 stycznia.

Gracze Dymitra Szostakowicza (dzieło ukończone przez polskiego kompozytora Krzysztofa Meyera), na podstawie dramatu Gogola, reżyseruje Andrzej Chyra. Skrzypce Rotszylda, do tesktu opowiadania Czechowa, to natomiast dzieło ucznia Szostakowicza, Benjamina Fleischmanna. Reżyserem spektaklu jest Marek Weiss.

Kierownicwto muzyczne nad spektaklami objął Michał Klauza. Za scenografię odpowiada Magdalena Maciejewska.

Więcej o spektaklu - tutaj.

 

czytaj więcej

Dziś w radiowej Dwójce...

23.01.2013

o premierze spektakli Gracze / Skrzypce Rotszylda w Operze Bałtyckiej. Polecamy słuchanie audycji Wybieram Dwójkę - dziś, w godz. 16-18.

o premierze spektakli Gracze / Skrzypce Rotszylda w Operze Bałtyckiej. Polecamy słuchanie audycji Wybieram Dwójkę - dziś, w godz. 16-18. W programie m.in. rozmowy z Markiem Weissem, Andrzejem Chyrą i Michałem Klauzą.

czytaj więcej